Nagroda imienia Jamesa White'a
To rzadki przypadek na tej witrynie - informacje o nagrodzie były na długo przedtem, nim zostali podani laureaci pierwszej jej edycji.
Nagroda powstała z chęci uhonorowania pamięci Jamesa White'a - największego irlandzkiego pisarza sf, który zmarł w 1999 roku (tutaj jest jego życiorys). Jest przyznawana najlepszym opowiadaniom science fiction (i fantasy, ale nie jest to na razie pewne), których autorami NIE SĄ zawodowo zajmujący się fantastyką pisarze. Jeśli dobrze zrozumiałem, nie ma tu ograniczeń narodowych, czyli kandydować do nagrody mogą teksty z całego świata, jednak muszą one być przedłożone w języku angielskim. Jeden autor może zgłosić do nagrody maksimum trzy niepublikowane dotąd teksty, zawierające się między 2.000 a 4.000 słów. Do tego trzeba wpłacić 3 funty/4 dolary na opłaty administracyjnej.
Zwycięzca jest wybierany decyzją jury w składzie: Morgan Llewelyn, Michael Scott, Michael Carroll, David Pringle i David Langford. Otrzymuje 200 funtów w gotówce, obietnicę wydrukowania tekstu w Interzone, oraz specyficzną statuetkę (coś jak ogromna stalówka z kaduceuszem), której zdjęcie jest dostępne na stronie.
Dokładniejsze szczegóły dostępne są pod adresem administratora nagrody:

James Bacon
211 Blackhorse Avenue
Dublin 7, Ireland

Adres oficjalnej witryny: http://www.jameswhiteaward.com.
FOTOGRAFIA STATUETKI | NOMINACJE | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami