Nagroda imienia Juliusza Verna

Pełna nazwa nagrody (grawerowana na statuetce) brzmi: The Jules Verne Award For Voyages Extraordinaires In The Literature And Art Of Science Fiction And Fantasy. Jest to trzecia z istniejących nagród imienia Verna - poprzednie to francuska z początków wieku i zorganizowana na zasadach konkursu literackiego andorska.
Jednocześnie jest to najbardziej tajemnicza ze wszystkich nagród. Nie ma o niej żadnych pewnych informacji - ani kiedy powstała, ani kto ją przyznawał, ani kto ją otrzymywał, ani gdzie była przyznawana, bo jedyną pewną informacją jest ta, że w roku 1984 była wręczona na Sky Conie w USA. Czy jednak i w pozostałych latach tak było, nie mam pojęcia. Wiadomo tylko, że na pewno istniała między latami 1980-1984, i że teraz już jej nie ma. Wiadomo także, iż przyznawana laureatom statuetka była duża, z grawerowaną tabliczką z wizerunkiem Verna, oraz z mosiężną (chyba) postacią mężczyzny na szczycie. Zresztą zdjęcie jest dostępne z linka poniżej.
Przypuszczam, iż nagroda ta była przyznawana za całokształt pracy twórczej, co sugeruje jej pełna nazwa - w tłumaczeniu na polski - Nagroda Juliusza Verna Za Niesamowite Podróże W Literaturze I Sztuce Science Fiction i Fantasy.

FOTOGRAFIA STATUETKI | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami