Nagroda Solaris
Jest to najstarsza kanadyjska nagroda - istnieje od roku 1977, chociaż po drodze, w roku 1981, zmieniła nazwę. Bowiem pierwotnie nazwa jej brzmiała Dagon.
Nagroda Solaris, jeszcze jako Dagon, została powołana z inicjatywy wydawanego w Quebecu magazynu "Requiem". Była zorganizowana w formie konkursu literackiego na oryginalne kanadyjskie opowiadanie francuskojęzyczne, a o jej przyznaniu decydowało grono jurorów. Wyróżnione teksty były następnie publikowane na łamach "Requiem", a po jego upadku w magazynie "Solaris". W związku ze zmianą pisma nagroda również ją zmieniła - na Grand Prix de la revue Solaris (czyli Grand Prix magazynu Solaris). W roku zmiany nazwy otworzyła się również na cały świat frankofoński. Niestety - jednorazowo. Jeszcze tylko w 1988 roku podjęto podobną próbę, ale również okazało sie to niewypałem.
Od 1981 nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach - Opowiadanie (później bardziej ogólnie - Utwór Literacki) i Komiks (również sam scenariusz). Zasady jej przyznawania pozostały niezmienione.
LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami