Nagroda Złotych Sepulek
To druga (pod względem wieku) z polskich nagród fantastycznych. Została powołana do życia przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki (PSMF) najprawdopodobniej w roku 1983 (znalazłem bowiem jeszcze informację o przyznaniu nagrody w tym właśnie roku, ale znam tylko jednego laureata), a może nawet rok wcześniej. Wyniki nagrody z roku 1984 (pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii) zostały opublikowane na ostatnich stronach antologii "Rok 1984. Antologia współczesnej SF", wydanej w roku 1988 przez Almapress. Wówczas w głosowaniu wzięło udział 513 osób. Wydaje się, że nagroda istniała tylko trzy lata.
A nagroda ta (czy też raczej plebiscyt) była dość dziwna. Bo jeśli nawet kategorie, w jakich ją przyznawano, były w miarę normalne (Książka autora polskiego, Książka autora zagranicznego, Opowiadanie autora polskiego, Seria wydawnicza, Debiut i Propagator literatury fantastycznej), to przedział czasu, z którego wybierano najlepsze dokonania, miał owszem - rok, ale liczony od lipca do lipca (tak więc pierwsza nagroda obejmowała okres od lipca 1982 do lipca 1983). Nazwa nagrody pochodziła od występujących w prozie Lema sepulek, które służyły do sepulenia (jak by to wiele wyjaśniało ; ). Zainteresowanych problemem odsyłam do "Podróży czternastej" w "Dziennikach gwiazdowych".
Nagroda prawdopodobnie umarła śmiercią naturalną w obliczu konkurencji spowodowanej przez Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. A że jest już niemal całkowicie zapomniana, to widać po podjętej niedawno (Polcon 2000) próbie powołania do życia wyróżnienia dla najlepszych tekstów publikowanych w fanzinach - nagroda ta bowiem wedle pierwotnego zamysłu miała nosić miano Sepulki...

LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami