Science Fiction i Fantasy Hall Of Fame
To najnowsza z zestawu nagród administrowanych przez Kansas University (a konkretnie przez Kansas City Science Fiction and Fantasy Society oraz J. Wayne and Elsie M. Gunn Center for the Study of Science Fiction at the University of Kansas). Poprzednie to: Nagroda im. Johna W. Campbella, Nagroda im. Theodora Sturgeona i (chyba nieistniejąca już) nagroda Pilgrim.
Wyróżnienie, powołane do życia w roku 1996, nie jest tak naprawdę nagrodą. Organizatorzy starają się raczej zaakcentować, iż prowadzone przez nich wyróżnienie jest prawdziwą "Aleją Sław", i samą nagrodą jest zaszczyt wpisania do niej. Dlatego też miast określenia "laureaci" ("winners") na witrynie Uniwersytetu stoi jak byk: "wpisani" ("inductees")...
Zaszczytu wpisania do SF and Fantasy Hall of Fame mogą dostąpić osoby, które przez długie lata aktywnie działały na rzecz rozwoju science fiction i fantasy. Każde nazwisko - a co roku wpisywane są cztery, również i osób dawno już nieżyjących, jak np. Juliusz Verne - jest opatrzone sporą notką tłumaczącą, za jakie to zasługi dany twórca zostaje uhonorowany wpisem do Hall of Fame.
Ogłoszenie wpisów na listę następuje w granicach czerwca, podczas wręcznia pozostałych będących w pieczy Uniwersytetu w Kansas wyróżnień.

Adres oficjalnej witryny: http://www.kcsciencefiction.org/induct.htm

FOTOGRAFIA STATUETKI | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami