Nagroda im. Gustáva Reussa
W związku z nadchodzącym rozpadem Czechosłowacji (który nastąpił w roku 1993) i odrodzeniem języka słowackiego, słowackie środowisko fanów fantastyki zostało pozbawione wszystkich fantastycznych nagród literackich (zagarnęli je Czesi). Konieczne więc było utworzenie nowej nagrody, i właśnie nagroda im. Gustáva Reussa jest efektem tych dążeń.
Nagroda powstała w roku 1991 z inicjatywy SSAF (Słowackiego Syndykatu Autorów Fantastyki) i jest uhonorowaniem Dr. Gustáva Mauríciusa Reussa, którego po żmudnych badaniach uznano za prekursora słowackiej literatury fantastycznej. Urodził się w 1818 roku. Żył i działał w rejonie Hornej Uhory. Botanik z wykształcenia (miał również doktorat z medycyny), pracował jako lekarz miejski. Na co dzień zajmował się jednak również mnóstwem innych rzeczy - m.in. archeologią, zoologią, etnografią, historią i astronomią. W celu spopularyzowania tej ostatniej popełnił w latach 1852-56 niewielkie dziełko, w którym splótł wiedzę o astronomii z fabułą o kosmicznych podróżach człowieka o imieniu Krutohlav. Reuss zmarł w roku 1861 na cholerę, którą zaraził się podczas pracy w wojskowym lazarecie.
Nagroda przyznawana jest napisanemu po słowacku opowiadaniu z gatunku sf, fantasy lub horror, z odrębnym wyróżnieniem dla najmłodszego finalisty. Kilka drobniejszych szczegółów znajduje się na stronie zawierającej regulamin nagrody. Zaznaczę jeszcze tylko, że nagroda jest zorganizowana w formie konkursu literackiego, a nagrodzone prace wydawane są w antologii (a przynajmniej zostały wydane w roku 2000).
Niestety, znam wyniki tylko jednego z konkursów.

REGULAMINPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami