PROZA (PRYWATNA I OBCA)


Strona ta została pomyślana jako skarbnica tekstów zupełnie nieznanych, bądź już zapomnianych. Te pierwsze to opowiadania, które nigdy nie miały swojego debiutu - a więc i autorstwa mojej skromnej osoby. Te drugie - to teksty, które gdzieś kiedyś były publikowane, jednak mimo niewątpliwych wartości literackich, czy nieodpartego uroku przepadły w mrokach dziejów. A niesłusznie. Dlatego postaram się je przypomnieć. Zwłaszcza, że niemożliwe niekiedy jest już dotarcie do pism, czy książek, w których były one publikowane.


______ Zaczynam od tekstu Marka Nowaka pod tytułem "Wilki". Pierwotnie opowiadanie było publikowane w "Odgłosach". W roku 1985 ukazało się nakładem wydawnictwa RSW "Prasa-Książka-Ruch" w zbiorku zatytułowanym "Śmierć higieniczna". W żadnym innym wydawnictwie nie spotkałem się z tym opowiadaniem. A jest warte uwagi choćby ze względu na wyczuwalnie paranoidalny klimat. I mimo prawie dwudziestu lat, jakie upłynęły od momentu napisania tego opowiadania, nie zestarzało się ono zbyt wiele.

______ Drugi tekst to zatytułowany "Jak zrobić film SF?" prześmiewczy "poradnik" dla tych, którzy uważają, że film sf łatwo jest nakręcić. Opowiadanie jest autorstwa Władimira Wolina i pierwotnie ukazało się w rosyjskiej antologii "Fantastika-77" (Moskwa 1977) pod tytułem "Kak zdjełać film SF". U nas ukazało się w tłumaczeniu Wacława Bielawskiego w "Feniksie" (tym starym!) nr 4 (5) 1985.


Powrót do strony głównej