Nagroda Prism (Pryzmat)
Jest to kolejna z tajemniczych nagród. Po polsku zwie się nagrodą Pryzmatu (jej znak, a pewnie i wręczana statuetka, to właśnie taki kolorowy pryzmat). Jest łudząco podobna do dwóch innych amerykańskich nagród - Sapphire i National Reader's Choice Award - które, tak samo jak Pryzmat, przyznawane są romansom zawierającym elementy fantastyki.
Nagroda powstała co najmniej w 1996 roku z inicjatywy stowarzyszenia Futuristic, Fantasy and Paranormal (FF&P), wchodzącego w skład organizacji Romance Writers of America (RWA), czyli zrzeszenia Twórcy Romansów Ameryki (więcej na temat tej organizacji w opisie nagrody NRCA). Jej misja polega na - jak przekonują na wstępie swojej strony internetowej - "promocji doskonałości w romantyce, futurystyce, fantasy, podróżach w czasie i fikcji paranormalnej, oraz pomocy początkującym pisarzom publikującym w gatunku". Dalej było więcej podobnych sloganów.
Laureaci nagrody ogłaszani są na pre-konferencji odbywającej się w Waszyngtonie w tym samym miejscu, co konferencja gromadząca członków SFWA.
Kategorie, w jakich przyznawana jest nagroda, to: Podróż w czasie (jak należy sądzić chodzi tu o spotykanie siebie w dzieciństwie, albo w wieku podeszłym), Futurystyka/Fantasy (czyli zwyczajne SF/Fantasy, ale podporządkowane wątkowi romansowemu), Silna paranormalność (zapewne telepatia, duchy, bądŚ UFO jako główny motyw książki) oraz Lekka paranormalność (epizodycznie występujące zjawiska niewyjaśnialne - np. snujący się nocami po korytarzach poltergeist). W każdej z tych kategorii podawani są laureaci (a raczej laureatki, bo mężczyźni niesłychanie rzadko piszą sprzedawalne romanse) trzech pierwszych miejsc. Niestety, nie mam pojęcia, co ta nagroda daje prócz prestiżu.

Adres oficjalnej witryny: http://www.ffp-romance.com/.
LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami