PLEBISCYT


A na co ten plebiscyt? Ano na najlepszą książkę fantastyczną (science fiction, fantasy i pogranicze) dostępną w języku polskim. W ten sposób zostanie (mam nadzieję) stworzona lista najlepszych książek - te, które będą figurowały na początku spisu będą zapewne najbardziej godnymi uwagi pozycjami na rynku.
Głosowanie odbywa się za pomocą maila. Wystarczy kliknąć tutaj - bądź na dole strony - i zapisać po kolei, od najlepszej do najgorszej (z najlepszych) pięć książek, które najbardziej Ci się spodobały, czy wywarły na Tobie największe wrażenie. W związku z niezbyt wielkim odzewem, a także skromną ilością czasu własnego zbieranie głosów będzie się odbywało raz na pół roku. Punktacja jest obliczana według następującego wzorca:

Pozycja na Twojej liście
Ilość punktów
1 10
2 6
3 4
4 2
5 1

Możesz wysłać tylko JEDNEGO maila w ciągu jednej edycji plebiscytu. Zliczone według tabeli punkty, po podsumowaniu wszystkich głosów, pozwolą na ułożenie listy najlepszych książek. Głosowanie w sumie jest anonimowe (tylko ja otrzymuję maile i nie będę publikował ani ich treści, ani namiarów adresata), więc nie musicie się sugerować, że jakaś książka należy do kanonu, a wy ją dopiero przeczytaliście, albo że książka według wszystkich znajomych jest badziewna, a was urzekła klimatem. Jedno, o co proszę, to nie nadużywajcie dobrego smaku i pewnych reguł. Czyli - nie wysyłajcie co kwartał na pierwszym miejscu np. Tolkiena. Ja rozumiem, to wielkie dzieło, ale chyba nie czytacie go parę razy w roku? Proszę, nie róbcie też sobie jaj, bo nie uwierzę że np. "Łowcy asteroidow" Carlosa Rascha są dobrą książką.
Lista bieżąca będzie się wyświetlała po kliknięciu napisu "WYNIKI" (tego na dole strony). Lista zbiorcza, do której będą dodawane efekty kolejnych kwartalnych głosowań, jest dostępna troszkę niżej. Podobnie wyniki wszystkich poprzednich list.
Aha. Możecie też dodawać pozycję, która Waszym zdaniem była zupełnym niewypałem. Z tego stworzę odrębną listę. Ewentualnie zrobię jeszcze listę opowiadań (w nie tak bliskiej przyszłości) - zarówno drukowanych w oficjalnej prasie (NF, Fenix), jak i fanzinach, czy na prywatnych stronach internetowych. Wówczas koniecznie z typem opowiadania musicie dodać informację, gdzie jest ono dostępne.
No. I to by było na tyle. A teraz - do dzieła! Pomyślcie i głosujcie!


WYNIKIWYNIKI ZBIORCZE

WYNIKI POPRZEDNICH PLEBISCYTÓW:

IV kwartał 1999 roku
I kwartał 2000 roku
II kwartał 2000 roku
przełom 2000/2001 roku