Nagroda NRCA - National Readers Choice Award
To jedna z wielu nagród przyznawanych przez RWA, czyli Romance Writers of America. A jest to organizacja warta uwagi.
Została założona w Houston w roku 1980 przez 37 pisarzy romansów, a w ciągu dwudziestu lat działalności zassała prawie 8.500 nowych członków. Nie dość na tym - organizacja, wychodząc z założenia, że literatura romansowa jest dyskryminowana (a wedle ich wyliczeń stanowi ponad 58% rynku paperbacków w USA i przynosi rocznie 1,35 miliarda dolarów dochodu), a pisarze romansów powszechnie ignorowani, zaczęła energicznie pracować nad upowszechnieniem romansów i podniesienim ich poziomu. W tym celu RWA zaczęła powoływać do życia kolejne nagrody, a w ich ramach mnożyć rozliczne kategorie, ocierając się z czasem o granice absurdu, zwłaszcza, że nagrody te nie są specjalnie znane. A są to: RITA (inaczej Golden Medallion), Golden Heart, RWA's Top Ten Favorite Books of the Year, Comprehensive Roster of Past Favorite Book Winners, RWA Professional Awards, Emma Merritt, Service Awards, ARTemis, Lifetime Achievement, Hall of Fame, oraz opisywana tutaj National Readers Choice Award. Dochodzą do tego jeszcze nagrody podległych RWA organizacji - np. FFP (Prism i On The Far Side).
O ci hdogłębnym przekonaniu o wadze literatury typu Harlequin świadczy slogan witający gości na ich stronie internetowej: "Ponad 41 milionów samotnych ludzi w Stanach Zjednoczonych je czyta. Kto pisze te wszystkie historie o niepremijającej miłości? My!" No cóż...
Nagroda, jest przyznawana (i sponsorowana) tak po prawdzie nie bezpośrednio przez RWA, a przez jej ekspozyturę w Oklahomie (Oklahoma Chapter of Romance Writers of America) na podstawie głosów nadesłanych z całego USA (w roku 1999 byli to czytelnicy z 48 stanów). Oficjalne ogłoszenie laureatów następuje w lipcu, na narodowej konwencji RWA organizowanej w Waszyngtonie.
Kategorie, w jakich przyznawana jest nagroda, to: Romans tradycyjny (cykl), Krótka współczesność (cykl), Długa współczesność (cykl), Pojedynczy tekst współczesny, Krótka historyczność, Długa historyczność, Paranormalność/Futurystyka/Fantasy/Podróże w czasie, Regencja, Romantyczny suspens, Romans inspirujący. Z racji tego, że tylko Paranormalność/Futurystyka/Fantasy/Podróże w czasie zahacza o fantastykę, podaję laureatów właśnie z tej kategorii.

Adres oficjalnej witryny: http://www.rwanational.com/
LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami