Nagroda IHG - International Horror Guild

Po polsku to Nagroda Międzynarodowej Gildii Horroru (ponoć jeszcze bardziej poprawna nazwa to: International Horror Critics Guild).
Nagroda, jak i sama organizacja, zostały powołane do życia przez Nancy A. Collins w roku 1995. Mają promować dokonania artystyczne w gatunkach horror i dark fantasy. Nagroda przyznawana jest w kilkunastu kategoriach. Ważniejsze z nich to: Powieść, Powieść Debiutancka, Krótka Forma (Nowela), Opowiadanie, Zbiór Opowiadań, Antologia, Opowieść Rysunkowa (Komiks), Grafik, Pismo, ostatnio też Film. W skład nagrody wchodzi też okresowo (lata 1995-1997, 2002) kategoria określana mianem Living Legend Award, będąca czymś na wzór Hall Of Fame.
Nominacje do nagrody może nadsyłać każdy zainteresowany, i może to czynić za pośrednictwem witryny internetowej IHG, e-maila lub zwykłej poczty. Nominacje te są później przeglądane przez jurorów (znawców gatunku), i po etapie wyłonienia finałowej czołówki, wybierani są laureaci w poszczególnych kategoriach.
Każdy z laureatów otrzymuje statuetkę z bliżej niesprecyzowaną postacią. Jest ona godłem Gildii (widać ją na obrazku obok) i z założenia miała być gargulcem, jednak różne osoby różnie ją nazywają. Najczęściej mówi się na nią: "Florentine Watchdog" (Stróżujący Pies Florentyny?), bądź "the Flying Dog" (Latający Pies), lecz Neil Gaiman określił ją mianem "The Lynda": pies ze skrzydłami. Reasumując: organizatorzy twierdzą, że każdy z laureatów otrzymuje "gargulca siedzącego na czarnej podstawie, na której umieszczona jest plakietka z wyrtyą stosowną datą".
FOTOGRAFIA STATUETKI | NOMINACJE | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami