Nagroda IAFA
Tak na prawdę nagroda zwana Crawford (a poprawniej Nagroda im. Williama L. Crawforda, czy, wedle ichniejszej nomenklatury, William L. Crawford - IAFA Fantasy Award) to jedna z czterech kategorii nagrody IAFA, choć funkcjonuje w świadomości fanów jako samodzielne wyróżnienie (zwłaszcza że jest to najstarsza kategoria). Pozostałe trzy kategorie to: IAFA Distinguished Scholarship Award (Nagroda IAFA za Wybitną Wiedzę), IAFA Graduate Student Award (Nagroda IAFA dla Absolwenta - pewnie takiego, który zajmował się studiami nad fantastyką), i Robert A. Collins Service Award (Nagroda Zasługi (im. Roberta A. Collinsa - jej pierwszego zresztą laureata)).
Wyróżnienie to istnieje od roku 1985 i jest ściśle związane z działalnością organizacji IAFA - The International Association for the Fantastic in the Arts (czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Fantastyki w Sztuce), organizacji naukowej powołanej do życia z myślą studiowania obecności fantastyki (szeroko rozumianej) w literaturze, filmie i innych dziedzinach sztuki.
Mimo, że ściśle rozumianej fantastyki (sf i fantasy) dotyczy tylko wspomniana wyżej nagroda Crwaforda, umieściłem na stronie spis laureatów wszystkich czterech kategorii. Trochę denerwujące jednak jest to, że na stronie oficjalnej IAFA nie ma podanych tytułów utworów, za które jest przyznawana nagroda, a także brakuje tam niektórych laureatów (zwłaszcza tych powyżej roku 1996)...

Adres oficjalnej witryny: http://ebbs.english.vt.edu/iafa/
LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami