Nagroda imienia Brama Stokera

Wyróżnieniem to zostało powołane do życia w roku 1988 przez powstałą cztery lata wcześniej z inicjatywy Roberta McCammona organizację HWA - pierwotnie Horror Writers of America, potem (od 1993), z racji rozszerzenia działalności na cały świat, Horror Writers Association. Zrzesza ona autorów zawodowo parających się literaturą grozy (są w niej np. Ray Bradbury, Stephen King, Clive Barker, Peter Straub, czy Richard Matheson) - w chwili obecnej (dane z 1997 roku) jest ich 732. Organizacji przewodniczyli dotychczas w kadencjach rocznych, lub dwuletnich: Dean R. Koontz, Charles L. Grant, Chelsea Quinn Yarbro, Craig Shaw Gardner, Dennis Etchison, Lawrence Watt-Evans, Brian Lumley, Janet Berliner i S.P. Somtow.
Pierwszy raz nagroda została wręczona w roku 1988 w Nowym Yorku. O wyborze laureata decydują aktywni członkowie HWA (jest ich w granicach trzystu), a wyniki głosowania prezentowane są na dorocznym bankiecie. Głosowanie odbywa się w trzech etapach - pierw wybierane są nominacje, potem spośród nich cztery lub pięć tytułów zostaje zakwalifikowanych do finału, a na koniec spośród finalistów zostaje wybrany laureat.
Nagroda ma siedem stałych kategorii: Powieść, Powieść Debiutancka, Nowela, Opowiadanie, Zbiór Opowiadań, Książka Niebeletrystyczna i Całokształt. Reszta kategorii (nawet sześć) dość często ulega zmianie. W roku 1998 przyznana została także nagroda Hammer. Jej nazwa, znacząca po polsku tyle, co "młot", wzięła się zapewne z nazwy brytyjskiej wytwórni filmowej, która w latach 60-tych i 70-tych wypuściła wiele filmów grozy. Trduno mi jednak powiedzieć, czy jest to nagroda jednorazowa, i jakie są kryteria, wedle których jest przyznawana.
Laureaci nagrody otrzymują prawie 20-centymetrową miniaturkę domu z typowego horroru (wersję 3d ze znaku HWA). Jest brązowa i podejrzewam, że wykonano ją z drewna, ale równie dobrze może być, na przykład, z bursztynu. Jej zdjęcie dostępne jest na stronie (link poniżej).

Adres oficjalnej witryny: http://www.horror.org/stokers.htm.
FOTOGRAFIA STATUETKI | NOMINACJE | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami