Nagroda Ditmar


Jest to główna nagroda przyznawana za dokonania w dziedzinie fantastyki w Australii (jest to zresztą jedna ze starszych nagród na świecie). Jej pełna nazwa brzmi: Australian Science Fiction Achievement "Ditmar" Awards.
Nagroda powstała w roku 1969 na Australian National Science Fiction Convention (czyli Australijskim Narodowym Konwencie SF). Nosi nazwę po Martinie Jamesie (Ditmarze) Jenssenie, członku-założycielu Melbourne Science Fiction Club, który do roku 1975 wspierał finansowo nagrodę. W roku 1976 pojawiła się, wewnętrzna wobec Ditmara, Nagroda Williama Athelinga Jr.. Jest ona przyznawana najlepszym tekstom krytycznym traktującym o fantastyce.
Jak gdyby nie było dość tego dobrego, w roku 1992 powołano do życia jeszcze jedną nagrodę wewnętrzną - Nagrodę A. Bertrama Chandlera. Jest ona przyznawana za wkład w rozwój australijskiej SF, a zarządza nią Australian Science Fiction Foundation. Nie musi być przyznawana każdego roku, a laureaci wybierani są przez jury.
Laureaci nagrody ogłaszani są rokrocznie na wspomnianym wyżej konwnecie. Nominacje do nagrody zgłaszane są przez fandom, jednak wybierać zwycięzcę mogą jedynie uczestnicy konwentu. W roku 1990 skasowana została kategoria "Międzynarodowa Długa Fikcja" - nagroda Ditmar stała się więc wyłącznie australijskim wyróżnieniem.
W roku 2000 nastąpił pewien zgrzyt, bowiem już po wyłonieniu listy nominacji do nagrody zmieniono regulamin jej przyznawania (włącznie z nazwami kategorii), w związku z czym powstała druga lista nominacji, dalece odbiegająca zawartością od pierwotnej (obie listy - z zaznaczeniem, która została uznana za niebyłą - znajdują się na stronie z nominacjami). Przez całe to zawirowanie nagrodę za dokonania roku 1999 wręczono dopiero na Swanconie w roku 2001.
I może na koniec jedna ciekawostka - w roku 1992 wręczono - OFICJALNIE - nagrodę dla najlepszego fanowskiego kota...

NOMINACJE | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami