Nagroda Aurory
Ustanowiona w roku 1982 (wówczas zaczęła być oficjalną nagrodą fandomu kanadyjskiego, bo tak na prawdę istniała od roku 1980) przez powstałe dwa lata wcześniej Canadian Science Fiction and Fantasy Association (czyli Kanadyjskie Stowarzyszenie SF i Fantasy) dla uhonorowania najlepszych napisanych w Kanadzie dzieł SF, pierwotnie nie miała żadnej nazwy. Potem, w latach 1986-1990, nosiła nazwę Casper, i dopiero po tym okresie przyjęła aktualną nazwę Aurora.
Od roku 1993 miejsce wręczenia nagrody jest wybierane metodą głosowania. W roku 1994 zaś nagrody były przyznane na Worldconie (ConAdianie), na odrębnej uroczystości.
Reguły wyłaniania laureatów są bardzo podobne do tych, jakimi rządzi się nagroda Hugo. A głosy w końcowym wyborze laureata zlicza się znanym z nagrody Zajdla systemem australijskim. Nagroda nie posiada stałego fundatora.
Jeśli zaś chodzi o ilość kategorii - sprawa nie jest łatwa. Z biegiem lat bowiem ulegały one systematycznemu rozmnożeniu, włączając odrębne dla dzieł napisanych w języku angielskim, i odrębne we francuskim. Co jeszcze ciekawe - do kategorii "Długa forma" zgłaszane powieści mogą startować przez dwa kolejne lata.
I jeszcze kilka słów na temat tego, co otrzymują laureaci. W roku 1980 była to wykonana z czarnego żelaza rzeźba (autorstwa Owena E. Oultona) przedstawiająca "The Black Destroyer" (tytułowy z opowiadania Van Vogta), czyli czarny krążownik (jego wizerunek był na okładce "Astounding Science Fiction" nr. 7/1939). W roku następnym był to wyłącznie pergaminowy dyplom. Kolejny, 1982 rok, przyniósł kolejną rzeźbę statku kosmicznego (o napędzie warpowym), tym razem autorstwa Franklyna Johnsona. Następna znana statuetka pochodzi z roku 1986 i ma wygląd trzech szklanych płytek, na których jest wykaligrafowane nazwisko laureata. Kolejna znana z wyglądu statuetka pochodzi z roku 1989 - ma wygląd plakietki z rysunkiem Larry'ego Stewarta. Rok 1990 przynosi kolorowy, blisko półtorakilogramowy kamień (dostępne zdjęcie). W kolejnych latach - 1991-96 - rozdawana jest statuetka projektu Franklyna Johnsona - trzy zwinięte aluminiowe płaty osadzone na drewnianej podstawie (w 1996 jeden z elementów był odwrócony) (dostępne zdjęcie). W roku 1997 podjęto kolejną próbę zmiany statuetki (dostępne zdjęcie i rysunek techniczny), jednak projekt Edwarda A. Charpentiera - trzy akrylowe, przezroczyste płytki (w tym jedna z wygrawerowanym klonowym liściem) osadzone w czarnej, również akrylowej podstawce - najwyraźniej nie przypadł organizatorom do gustu i w kolejnych latach do łask powróciła statuetka poprzednia - projektu Johnsona.

Adres oficjalnej witryny: http://www.sentex.net/~dmullin/aurora.
FOTOGRAFIA STATUETKI | NOMINACJE | LAUREACIPowrót do strony głównej Powrót do strony z nagrodami